Anayasalar, bireylerin devlete karşı ödevlerini ve devletin de bireylere koyduğu çeşitli kısıtlamaları tanımayan toplum sözleşmeleridir. Bir devletin en esas hukuk kuralı, o devletin anayasasıdır. Diğer tüm mevzuatlar, anayasaya aykırı olamaz. Kimi zamanlar siyasi konjonktür hukukun önüne geçmekte ve kanun koyucu Anayasa’ya aykırı işlemler yapabilmektedir. Böyle durumlar Anayasa Hukuku’nun konusuna girmekte ve detaylı olarak bu hukuk dalında işlenmektedir. Kişisel hakları ihlal edilen bireysel Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaparak haklarını arayabilirler.

Çetin & Partners Hukuk Bürosu olarak, Anayasa Hukuku branşında uzman avukatlarımız ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmet vermekteyiz.

Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru

Kişilerin temel hak ve özgürlükleri, kamu gücü tarafından Anayasa’ya aykırı bir şekilde ihlal edildiğinde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılarak olağanüstü bir kanun yoluna gidilebilmektedir. Anayasa Hukuku sistemimize yeni dahil olmuş olan bu uygulama, Anayasa’nın 148. maddesinin 3. fıkrasına dayanmaktadır. İlgili madde “Herkes, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından, ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir.” şeklindedir. Bireysel başvuruların kabul edilmesinin en büyük nedeni, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuru sayısının azalmasını sağlamak ve dolayısıyla hukuki süreci hızlandırmaktır.

Çetin & Partners Hukuk Bürosu olarak, Anayasaya Mahkemesi’ne bireysel başvuru sürecinde ya da Anayasa Hukuku konusunda ihtiyaç duyduğunuz her konuda avukatlarımız sizlere yardımcı olacaktır. Alanında bilgili ve uzman avukatlar ile çalışmak, ilerlediğiniz hukuki süreçte size birçok avantaj sağlayacaktır. Avukatlarımızın sizi hukuki süreçte en hızlı ve en güvenilir yoldan götüreceğinden emin olabilirsiniz.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Bizimşer Çalışmak İster Misiniz?

Türk ve yabancı sermayeli şirketler ve bireysel müvekkillerimize hukuki destek ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

BAŞLAYALIM