Yabancılar Hukuku

Yabancılar Hukuku, Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde Türk vatandaşı olmayan diğer devlet vatandaşlarına uygulanan hukuki kurallar bütününü ifade eder. Anayasa’nın 90. maddesi uyarınca, milletlerarası antlaşmalar, Türk Hukuku’na dahil sayılmaktadır. Bu nedenle yabancı vatandaşa Türkiye’de uygulanacak hukuk kuralı, o kişinin hangi devletin vatandaşı olduğuna göre farklılık göstermektedir. Bu durum Yabancılar Hukuku’nun önemini arttırmaktadır. 

28 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, yabancıların Türkiye’ye girişini ikamet izinlerini düzenlemektedir. Ayrıca yabancıların Türkiye’ye giriş ve ikamet izinleri İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile yer alan gereceklerle yabancıların Türkiye’ye girişi sınırlandırabilir, ancak kendisine sınır konulan kişi buna mahkeme yoluyla itiraz edebilir.

Ülkemiz vize süresinden ya da 90 günden daha fazla Türkiye sınırları içerisinde kalacak olan yabancılara ikamet izni alma zorunluluğu koymuştur. Bahsi geçen ikamet izinleri de yine Yabancılar Hukuku kapsamına girmekte ve ilgili kanun olan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda düzenlenmektedir.

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de istihdam edilmesi konusu da Yabancılar Hukuku’nun bir başka konusudur. 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun’da yabancıların Türkiye’de çalışabilmesi için alması gereken çalışma izni hukuki çerçevede düzenlenmiş ve hükme bağlanmıştır. Noterlik, avukatlık, eczacılık, devlet memurluğu gibi bazı meslekler yalnızca Türk vatandaşlarına tahsis edilmiştir. Yabancı ülke vatandaşlarının bu meslekler için yaptıkları çalışma izni başvuruları kabul edilmemektedir.

Çetin & Partners Hukuk Bürosu olarak Yabancılar Hukuku kapsamında, eğitim, sağlık, turizm, aile gibi sebeplerle ikametgah izni alınması, mevcut ikametgah izinlerinin uzatılması ve bu sürecin takibi, çalışma izni alınması ve alınan çalışma izninin süresinin uzatılması, vatandaşlık başvurusu yapılması ve bu işlemin takibi gibi birçok konuda hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermekteyiz. Deneyimli ve uzman avukatlarımız ile Yabancılar Hukuku alanında gönül rahatlığı ve güven ile çalışabilirsiniz.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

BİRLİKTE ÇALIŞALIM

Türk ve yabancı sermayeli şirketler ve bireysel müvekkillerimize hukuki destek ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

BAŞLAYALIM